Glonass – ruský satelitní systém

Podle zprávy z 5. prosince 2010 spadly satelity pro ruský navigační systém Glonass do moře u Havaje (doufejme, že nikoho nezabily), tedy jim zbývá 23 funkčních. Satelitů potřebuje Glonass na pokrytí celé zeměkoule 24, další bývají v rezervě pro případ poškození (nedávno ruská neovladatelná družice zničila americkou telekomunikační družici, ale satelitní ruské družice létají kolem země dost daleko, ve vzdálenosti 19 100 km, běžné družice létají tak 300 – 500 km na zemí). Glonass létá na 3 drahách posunutých o 120° (360°/3), na každé dráze je vždy 8 družic posunutých o 45 (360°/8).

Rozdíl mezi USA, Ruskem a Evropskou unií je dobře vidět na satelitním navigačním systému.
USA Navstar (GPS) funguje, je ho možné využívat zdarma dokonce na celém světě (logika v USA, občané USA si to již zaplatili v rámci svých daní).
Ruský Gonass buď má problémy s financováním,  když jsou, tak jim to nefunguje a navigace je spíše určená pro vojáky (a také tak přijímač vypadá, viz anglická Wikipedie), i když je uvolněn ve standardním režimu i pro civilní využití, tak neznám žádnou autonavigaci využívající Glonass.
A Evropa její Galileo s budoucími 27 družicemi od roku 2014? Země EU se stále dohadují, kdo co zaplatí, kde bude centrála (právě se to rozhoduje, zda třeba v pražských Holešovicích). Parametry Galilea známe, prý bude nejlepší, až bude.

Další systémy viz Wikipedia

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s