Ukládání oxidu uhličitého

Na stránkách skotského střediska pro ukládání uhlíku se můžeme podívat na místa, zobrazených pomocí Google Maps, kde by mohla být úložiště CO2. CO2 je plyn těžší než vzduch, tak mě není úplně jasné, jak se dostává do atmosféry. Ale je mě úplně jasné, že není možné ho pořád vypouštět do ovzduší. V současné době se studují varianty ukládání:

  • do míst po vytěžené ropě či zemním plynu, proběhl zde geologický průzkum a úložiště je již zmapované
  • na dna oceánů, kde by se měl navázat na vodu
  • do míst, kde jsou horniny obsahující vodu, na kterou by se opět navázal
  • do vytěžených uhelných slojí, kde by mohl při ukládání vytlačovat metan a ten je možné použít jako palivo

Na mapě vidíte místa, kde se počítá s úložišti u nás, obě mají začít fungovat v roce 2015 a mají ukládat CO2 po spalování uhlí v elektrárnách. Jedno je u Hodonína, kde je velká elektrárna ČEZ, je ve stavu průzkumu, má ukládat 0,3 milióny tun CO2 ročně. Druhé úložiště je plánované u elektrárny Ledvice a má ukládat 0,9 miliónů tun ročně. Když se podíváte na mapu západně od Ledvice, tak tam se opravdu již nedá nic zničit, jáma po vytěženém uhlí a jižně od Ledvic ta elektrárna. U Hodonína je situace jiná, tam krajina ještě není tak zničená, patrně se počítá s ukládáním CO2 do vrtů po vytěžené ropě.

Tak máme další úložiště, které přenecháme budoucím generací, ať si s ním poradí.

Znáte příběh vesnice u jezera Nyos v africkém Kamerunu z roku 1986? Někde se tam vzal mrak oxidu uhličitého, odhadem 1,5 miliónu m3 (neumím přepočítat toto množství proti výše uvedeným hodnotám, ale bude to proti nim malé množství), dodnes nikdo neví odkud, šířil se větrem až rychlostí 100 km/hod a zabil kolem 1700 lidí a postižených byly desítky tisíc. Nebylo tam nějaké nelegální úložiště? Z Ledvice na Václavák v Praze je to 71 km, tedy při stejné rychlosti tam může být ta asi 3/4 hodiny. God save Praha!

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s