Původní hranice Moravy

Původní hranice Moravy byly úplně někde jinde, než jsou dnes.  V roce 1960 pražští komunisté v rámci reorganizace veřejné správy úmyslně změnili okresy. Nové okresy byly vyznačeny tak, že hranice mezi Čechy a Moravou byly posunuty přibližně 22 km  směrem na východ, tím Morava přišla o část svého území. Tento stav trvá dodnes. V praxi to znamená, že moravské kraje jsou menší, než by měly mít, tím jsou i menší příjmy z daní. Ale jako nemohli protestovat Češi, když Sověti zabrali po druhé světové válce velký kus Československa, Zakarpatskou Ukrajinu, tak nemohli protestovat Moraváci, že jim část území zabrali Češi. Je potřeba si uvědomit, že to byla doba, kdy komunisté stále popravovali své odpůrce (až do ku 1961, kdy popravy skončily).

Po roce 1968  a pak po roce 18989 byla pokusy Moravu obnovit, ale nebyla vůle, ani občanů, ani politiků.  Ani při poslední reformě veřejné správy na přelomu tisíciletí k obnovení původních hranice nedošlo.  A tak zůstaly původní hranice vyznačené jen na některých místech. Jedno méně známé je za obcí Valtínov směrem na západ, na www.mapy.cz (Loc: 49°2’14.557″N, 15°31’33.004″E) je jasně vidět patník, který původní hranice vyznačuje, z jedné strany je označen M a z druhé Č..

Jaký jazyk se na na moravských školách učí? Čeština. Moraváci v postatě nesmí používat svůj původní jazyk, je brán jako nespisovné nářečí, ne jako spisovný jazyk. Také nápisy musí být v češtině a na úřadech musíte mluvit česky, i když skoro všude převažují Moraváci. Tedy za Němců se museli Moraváci učit německy, za Sovětů rusky a nyní česky.

Obecně platná teorie, že stát na nižší úrovni časem přemůže stát na vyšší úrovni, platí i pro vztah Moravy a Čech. V době, kdy na Moravě fungoval stát a města, Češi běhali v kožešinách po lesích a bažinách.

Další vyznačenou hranici můžeme najít nad Ždárem nad Sázavou, jsou tam českého lva (lev byl v Čechách tak maximálně v cirkuse) a moravské orlice.

Zdroje:
http://dalsimoravak.bloguje.cz/568521-zapadni-hranice-povodi-moravy-a-zeme-moravy.php
http://foto.mapy.cz/206397-Hranice-Cech-a-Moravy-Lev-a-Orlice

Special thanks to my colleague M.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s