Mapa bezpečnosti Ralska

Ralsko, přibližné vyznačení prostoruV pyrotechnickém muzeu na začátku Kuřivod visí mapa bezpečnosti Ralska. Ralsko je bývalý vojenský výcvikový prostor, viz mapa vlevo, kde se vystřídala místní a okupační vojska, tedy rakouská, česká, německá, sovětská. Největší problém vzniknul po sovětské armádě, která území natolik zamořila municí, že úplné vyčištění území od munice v podstatě nejde realizovat, í nebude nikdy úplně bezpečné a stále se nedoporučuje chodit mimo vyražené cesty. Je potřeba si uvědomit, že vlády na vyčištění Ralska dávaly málo peněz a místa s municí za 22 let tak často zarostla nyní již vysokými stromy, munice může být i pod kořeny lesních porostů.
V muzeu vidíte i fotografie podminovaných domů, které Sověti při stavbě podminovávali, aby je při opuštění minami zlikvidovaly,  v Ralsku narazíte na domy, podzemní bunkry, které tam po Sovětech zůstaly.
Výsledkem úklidu území v letech 1990 – 2004 je tedy ta mapa bezpečnosti, která znázorňuje míru bezpečnosti území Ralska. Jde o mapu vytvořenou pomocí software Microstation a zobrazuje území Ralska rozděleného na čtverečky 50×50 metrů. Barevně vyznačeno, jaký je stav území podle nálezů munice, ale pouze do hloubky 30 cm. Černá místa jsou místa obvyklého dopadu munice.

http://www.turistika.cz/mista/pyrotechnicke-muzeum-ralsko-kurivody – webové stránky muzeum nemá, škoda

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s