Dříve se v říčkách koupalo

Do říčky Hodonínky (která se vlévá do Svratky a ta dále teče Brnem),  se odněkud dostaly splašky a otrávili jí.
Znáte báseň Vítězslava Nezvala, Na břehu řeky Svratky? Přečtěte si první verše či celou na odkazu:

Na břehu řeky Svratky kvete rozrazil, na břehu řeky Svratky roste nízká tráva, rád chodil jsem tam denně, koupal se a snil, na břehu řeky Svratky kvete rozrazil a voda je tu těžká, chladná, kalná, tmavá.

V říčce zahynuli pstruzi, raci (které u Příbrami zase hubí račí mor). Koupali byste se v takové řece, ve které se patrně koupal básník Nezval, kde plave více než tuna mrtvých a zapáchajících ryb, které často při výšky hladiny uvíznou na břehu, jak se to stává na potoku za naším domem?
Prý byla ucpaná kanalizace, tak to někde něco přeteklo.
Máme laserové snímače vodní hladiny pro povodně, máme technologie, které dostanou člověka na Měsíc, proč nemáme technologie, které ukážou, že je ucpaná kanalizace? My je máme, ale proč by někdo řešil ucpanou kanalizaci, zaplatí pokutu  a dál to neřeší. Nevím proč v těchto případech pachatel nemá za povinnost zajistit kompletní vyčištění znečištěných vodních toků, a to včetně rákosí a břehů, které bývají také zasaženy. A při takové havárii by měla být někde na řece postavena také nějaká přenosná čistička, která by čistila znečistěnou vodu. A pak by měl pachatel nasadit ryby a raky a několik let se o ně starat, až bude zjevné, že nezahnou.
Ale jak to probíhá u nás? Spoléhá se na to, že splašky voda rozředí, ale ředěním splašky nemizí. Pak pachatel uhradí cenu ryb. Pokuta není nikdy likvidační, tedy pachatel havárie může pokračovat ve své činnosti a může si případnou budoucí pokutu i naplánovat. Ale pokuta by měly být taková, že další pokuty by měly být likvidační, aby pachatel musel ukončit činnost a havárie se již nemohla opakovat.
Nebo nám nevadí zapáchající a mrtvé řeky? Asi ne, máme přece aquaparky, bazény, kdo by chodil do nějaké přírody, kde číhá „nebezpečí“.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s