Staré mapy v knihovnách

Pokud se díváte na staré mapy, můžete získat informace, které vás nemusí napadnout, i když by měly. Nestojí váš dům uprostřed koryta staré řeky? Pak by vás mohlo a mělo napadnout, že se ta řeka může při větší vodě vrátit do původního koryta. Do toho koryta, které řeka vytvářela milióny let a pak se během posledních staletí nějak změnilo, ale jen do další velké vody. Abyste pak do televizních kamer neříkali, že „nechápete, že někdo měl“, ukázali byste jen svou hloupost.

V knihovnách bývá větší množství starých map a ty se v rámci projektu Kramerius digitalizují. Problém je, že mapa mladší než 70 let podléhá z nějakého důvodu autorskému zákonu, tedy nejsou volně na internetu. Ano, nějaký autor je vytvářel, ale tyto mapy byly vytvořeny z peněz daňových poplatníků a autoři za jejich vytvoření dostali zaplatit a v rámci autorské smlouvy mělo být garantován přístup českým občanům přes internet. Měly by tedy být těm, co je zaplatili, přístupné. Nebo mají za ty mapy platit daňoví poplatníci podruhé?

Obdobně další organizace, jako Historický ústav Akademie věd, razí zásadu, „Historie pouze pro bohaté“. Tedy se můžete na internetu podívat, ale za ostatní máte platit. Má mít občan volný přístup ke své historii? Musí jet přes celou republiku, aby měl ke své historii přístup?

Staré mapy samozřejmě najdete i v muzeích. A samozřejmě si vyzkoušejte si dát do Google „staré mapy“.

http://archiv.cbvk.cz/historicke_mapy/ – Kramerius v Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích obsahuje v současné době 399 map.  Soubor obsahuje 4 mapy z okolí Jindřichova Hradce (německy Neuhaus), horní část začíná přibližně u Veselí nad Lužnicí a končí u Studené, spodní část končí na hranících s Rakouskem.
http://oldmaps.geolab.cz/ – Laboratoř geoinformatiky Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem se specializuje na zpracování starých map a jejich využití při rozboru území.
http://geoportal.gov.cz/web/guest/map – staré mapy jsou samozřejmě i na hlavním portálu vlády státu, spravuje ho CENIA

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s