Drzost zemědělců

Bylo sucho a zemědělci jako obvykle žádají kompenzaci kvůli nižší úrodě. Trochu mně připomínají ten americký soudní spor, kdy si opilec žaloval bar, protože uklouznul na kaluži drinku, který ale těsně předtím sám na tu podlahu vylil. Proč si zemědělci odvodnili krajinu a nyní pláčou, že je sucho?
Pod prameny našeho potoka je asi 6 rybníků, z toho jsou asi 4 roky prázdné. Proč si v nich zemědělci vodu nezadrží? Proč by to dělali, jednoduší je prohlásit, že je sucho a natáhnout širokou dlouhou ruku o peníze.
Nad naší loukou máme pole, víte, jak vypadá okraj pole a louka pod polem, když více zaprší? No, zbude tam bahnitý obrys po tekoucí vodě. Proč by to ale řešili, stačí „natáhnout ruku“.
Víte, od kdy zemědělci ničí krajinu? Od neolitu, ten začal před 12 tisíci lety, tedy v okamžiku, kdy lidé vybili ve svém okolí zvěř a rozhodli se usadit a něco chovat a pěstovat. Opakuji, již 12 tisíc let zemědělci ničí krajinu.
Zemědělci jsou u nás jako taková ZOO, pěstujeme si je dotacemi, aby udrželi úrodnou krajinu pro případ nějaké krize, ale jinak je nepotřebujeme. Pěstování v nadmořské výšce 600 nad mořem nemůže konkurovat pěstování v nadmořských výškách kolem 100 metrů, obdobně je to s teplem. Ve Španělsku sklízejí úrodu i 2× do roka. Jak může někdo tvrdit, že zemědělské plodiny vypěstované na pahorkatině a za nízké teploty jsou lepší, než ty ze Španělska.
Na odvodňování krajiny se podílí i přemnožená zvěř. Koho zajímá, že škody okusem jsou odhadnuty na řádově miliardy ročně a že tím také chybí stromy, které by vodu zadržovaly? Proč se neřeší přemnožená zvěř. Kdy se konečně u nás objeví vlci, aby prohnali srnky, které co uvidí, v klidu okoušou a zničí.
Zemědělci, nelijte nic na podlahu, uklouznete.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s