Datové schránky na Slovensku

Slováci spustili datové schránky od 1. 1. 2014. Vstupní bod je na portálu  Ústredný portál veřejných služieb l’udom.portálu.  A prý se poučili se z našich chyb, viz článek na Lupa.cz.

Dále citace z diskuze:
Vydávání elektronických průkazů a certifikátů na ně je na Slovensku z pohledu občana zdarma. Obě dostane na policejním oddělení. Na průkaz se vydávají najednou tři certifikáty: jeden na zaručené podepisování, jeden na šifrování a jeden na autentizaci (právě třeba do elektronických schránek). Certifikáty mají platnost pět let.
Kazdy clovek na svete moze poziadat o slovensku datovku pre zjednodusenie styku s slovenskym governmentom (podla zakona o e-gov). Len zatial nie je dorieseny autentifikacny prostriedok pre taketo schranky cudzincov. Pretoze meno a heslo je nedostatocna uroven. Ale vraj sa na tom uz pracuje.
A druhy uhol pohladu je podavanie podani. Cudzinec si moze vybavit slovensky zaruceny elektronicky podpis (ZEP) a potom podavat z domu bez problemov. Ale zatial len cez slovensky ZEP nakolko europske uznavanie podpisov zatial je v nedohladne (ale to problem EU ako takej).

Odpověď z hotline:
Česku si může zřídit datovou schránku pro fyzickou osobu kdokoli, i cizí státní příslušník, pokud uvede nějakou kontaktní adresu zde v ČR. Pouze je možné, že takováto žádost nebude vyřízena v průběhu 3 pracovních dnů, ale bude zaslána k vyřízení na MV ČR.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s